Maket nedir? Ne için Yapılır?

Maket, Fransızca maquette kelimesinden dilimize girmiş bir sözcüktür. Sözlük anlamı, “bir dekorun, bir yapının, bir aygıtın, heykelin, vb. görünümüne ve oranlarına bağlı kalınarak küçültülmüş üç boyutlu örneği” olarak verilmektedir.

 Bir başka deyişle; maket, gerçek veya kurgusal bir nesnenin çeşitli materyaller kullanarak üretilen, belirli bir ölçekteki kopyasıdır. 

Maketin temel işlevi; büyüklüğü nedeniyle tamamı bir seferde görülüp algılanamayan yapıları küçülterek anlaşılabilir hale getirmektir.

Yüksek Bir Gökdelene Bakan üç Japon Iş Adamı, Havalı Işlerde Dört Erkek Ve  Kadın Yukarı Bakıyor, Hd Fotoğraf Fotoğraf Resmi Arka Plan Ücretsiz İndir

Proje aşamasında yapılan etüd maketleri sayesinde, yapılar inşa edilmeden önce, projenin istenildiği sonucu verip vermeyeceğini test  edilebilir. Hatalar eksiklikler maket aşamasında tespit edildiği taktirde yatırımcı  büyük bir kaynak ve zaman kaybından kurtulacaktır. 

Maketlerin bir başka işlevi ise nihai kullanıcıya projenin bitmiş halinin takdim edilmesidir. Mimari proje, teknik bir çizim türüdür. Bir çok kişi için anlaşılması çok zor olan çizgiler karmaşasıdır.  Mimari projeye bakarak projenin nihai halini anlayabilmek mümkün olmayabilir. Maketler  iki boyutlu olarak çizilmiş mimari projeleri 3 boyutlu  olarak gözler önüne seren enstrümanlardır.

10 tips to make Successful Architecture Project Presentation - RTF |  Rethinking The Future

Bu doğrultudan baktığımızda maket; temsil ile gerçekliğin arasında köprü görevi gören bir tasarlama aracı ve bir fikrin fiziksel sunumu olmasının yanı sıra, elle tutulur gerçek bir nesne olarak da öne çıkmaktadır. Maket aracılığıyla, çizimle ifade edilmesi zor olan ışık, gölge ve malzemelerin birbirleri ile ilişkisi gibi şeyler, doğrudan doğruya gösterilebilmektedir. Tek bakış açısı sunan doğrusal perspektif çizimlerinin aksine, maketin etrafında hareket edilebilir veya maket hareket ettirilerek proje pek çok farklı açıdan değerlendirilebilir. (Spankle, 2012: 100).

Architecture Model Making - YouTube

Son Yazılar